Zmiana podłogi vs cyklinowanie i renowacja

Parkiety to marzenie wielu właścicieli domów i mieszkań. Ten rodzaj podłóg posiada unikalne właściwości estetyczne, a do tego znakomicie odpowiada potrzebom człowieka. Istota ludzka posiada wrodzoną potrzebę otaczania się naturą i chociaż dominują dzisiaj w dużej mierze aranżacje nowoczesne, także one przemycają wiele elementów naturalnych lub zapożyczających elementy natury. Parkiet to drewno, drewno w dodatku bardzo wysokiej jakości użytkowej i estetycznej, ale pomimo swojej zadziwiającej trwałości uzyskiwanej dzięki samemu surowcowi oraz odpowiednim technikom jego zabezpieczenia, po czasie zawsze się zużywa. Czy w takim przypadku lepiej zastosować zabiegi renowacyjne, czy właściwą drogą jest wymiana podłogi?

Stopień zużycia

Najważniejszą kwestią jest zawsze stopień zużycia parkietu. Stosowane lakiery zawsze się rysują i zdzierają. Nie ma po prostu rzeczy niezniszczalnych. Do tego dochodzi kwestia typowych uszkodzeń mechanicznych, których ryzyko zawsze istnieje w realnie użytkowych pomieszczeniach. Jeśli problem polega tylko na tym, że podłoga straciła swój blask i już nie olśniewa jak dawniej, cyklinowanie połączone z położeniem nowego zabezpieczenia w zupełności wystarcza. Jeśli jednak uszkodzenia są głębsze i nie wystarczy drobne szpachlowanie, by je usunąć, zazwyczaj konieczna jest wymiana podłogi.

Inne prace

Eksperci od parkietów są w stanie dokonać renowacji naprawdę bardzo mocno zniszczonych podłóg. Jest to opcja tańsza i wygodna. „Jeśli jednak planuje się wykonać generalny remont pomieszczenia lub zmienić konstrukcję podłogi, na przykład poprzez dodanie do niej ogrzewania podłogowego, w większości przypadków odbudowywanie parkietu nie ma sensu. Lepszym rozwiązaniem jest stworzenie zupełnie nowej podłogi” – twierdzi specjalista od parkietów ParkietyMarzen.com.pl.

Z firmą czy samodzielnie?

Niezależnie od tego, czy decyzja wskaże na renowację, czy budowana będzie nowa podłoga, warto jest skorzystać z usług profesjonalisty. Specjaliści z długoletnim stażem potrafią wykorzystywać niezbędne urządzenia w sposób sprawny i bezpieczny. Najtrudniejszym zadaniem jest zawsze cyklinowanie parkietu, czyli jego specyficzne zdzieranie i polerowanie, dzięki któremu odzyskuje się równą i tym samym połyskującą powierzchnię. Czynność ta wymaga odpowiedniego sprzętu, którego niewprawne wykorzystanie może zniszczyć podłogę, a nawet być zagrożeniem dla osoby podejmującej się zadania renowacji.