Szklane drzwi w domu – plusy i minusy

Drzwi ze szkła wciąż pozostają domeną przede wszystkim przestrzeni publicznych, gdzie zależy nam, by były one przezroczyste. Szkło jest też elementem wyjątkowo prestiżowym, jeśli tylko jest odpowiednio dobrze wykonane. Ale co z warunkami domowymi? Czy szklane drzwi do domu to dobry pomysł? We wstępie mamy już dwie zalety, ale trzeba na początku skupić się na wadach, bo choć nieliczne, mogą oznaczać rezygnację ze szklanych drzwi w domu.

Wady rozwiązania…
Największą wadą drzwi szklanych jest ich przezierność. Pod warunkiem, że nie są to drzwi lustrzane, zawsze będziemy widzieli cienie osób z drugiej strony. Może to być dla nas niekomfortowe.

Drzwi szklane są podatne na wibracje, a wibracje to dźwięk. Tłumienie rozmów i innych hałasów będzie zatem bardzo ograniczone.
Szkło brudzi się dość łatwo. Odciski palców na nim to poważny problem dla osób uwielbiających czystość.

… i jego zalety
W rzeczywistości wady drzwi szklanych są mocno naciągane. To prawda, że się łatwo brudzą, ale jeszcze łatwiej się je czyści. Hałas nie jest realnym problemem, ponieważ w normalnym domu drzwi są przez większość czasu i tak otwarte. Ukrywanie się przed innymi domownikami nie jest elementem naszej tradycji. Podobnie przezroczystość drzwi nie powinna być wyolbrzymiana. Będzie to realnym problemem, co najwyżej w łazience, gdzie można zastosować drzwi lustrzane.

Realne zalety drzwi szklanych są znacznie bardziej konkretne. Na ich czoło wysuwa się zdolność do rozpraszania światła. Jest to ogromna zaleta zwłaszcza w domach i mieszkaniach, które nie zostały odpowiednio dopracowane w kwestii dostępności światła naturalnego. Klasycznym rozwiązaniem jest stosowanie prześwitów w drzwiach lub rezygnowanie z drzwi całkowicie, ale zastosowanie szklanej płachty łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy obu tych światów.

Drzwi ze szkła dają nam niesamowite możliwości aranżacyjne. Różne rodzaje szkła o różnym poziomie przejrzystości to rozwiązania do pomieszczeń o bardzo różnym przeznaczeniu. Możemy dowolnie sterować kolorystyką i poszukiwać wzornictwa, jakie nam najbardziej odpowiada. Do tego dochodzą jeszcze okucia drzwi, które stanowią swój własny wszechświat aranżacji.

Trzeba też podkreślać, że drzwi ze szkła hartowanego są bezpieczne. Można je rozbić dopiero po zastosowaniu ogromnej, na pewno nie przypadkowej siły, a fragmenty szkła hartowanego nie posiadają niebezpiecznych, ostrych krawędzi.