Oryginalne wnętrza – jak jeden mebel może zmienić całe wnętrze?

Typowe aranżacje wnętrz wykonywane są w sposób poszukujący spójności. Ich idea opiera się na tym, że wszystko musi do siebie pasować i w ten sposób uzyskuje się jedną całość. Czasami jednak chcielibyśmy czegoś więcej. Zwłaszcza w miejscach reprezentatywnych, głównie w salonie, chcielibyśmy jednak pokusić się o coś więcej.
Jak się za to zabrać? Skąd wziąć mebel, który dokona rewolucji? Gdzie w ogóle go szukać?

Ewolucyjny shabby chic
Wraz z modą na betonowe wykończenia mieszkań pojawiła się bardzo ciekawa koncepcja. Jest to bezpośrednia ewolucja stylistyki shabby chic. To wybitnie rustykalne podejście do aranżacji wnętrza okazuje się zaskakująco dobrze dopasowane do aranżacji wnętrz nowoczesnych. Zupełnie znienacka doznajemy olśnienia – naszym oczom ukazuje się harmonia faktur.

Przechodząc do sedna, shabby chic to koncepcja oparta na założeniu, że stare jest piękne i czasami nawet można coś sztucznie przybrudzić i postarzać, by wyglądało na starsze. Takie na wpół niszczone i na wpół restaurowane meble tworzą wrażenie przytulnego wnętrza z niejedną historią. W warunkach współczesnego mieszkania trzeba iść jednak krok dalej, ponieważ zwykły przedstawiciel shabby chic nie jest wyborem trafnym.

Shabby chic charakteryzuje się zazwyczaj poprzecieraną bielą. Naszym zadaniem jest w miejsce przetarć wprowadzić barwy, a czasami nawet dołożyć do nich odrobinę lakieru. W ten sposób uzyskuje się mebel odrestaurowany w sposób ekstrawagancki i nietuzinkowy. Wygładzenie sprawia, że lepiej pasuje do nowoczesnego wnętrza, a kolory świetnie wybijają się na tle szarości.

Należy dobrze wybrać mebel, który potraktujemy w ten sposób. Najbezpieczniejsza opcja to stolik pod telewizor, ponieważ zajmie on lokację równocześnie centralną i położoną na uboczu: będzie on ustawiony centralnie, ale pod ścianą.

Industial
Styl industrialny wrócił do łask zupełnie niepostrzeżenie. Przemycił go do naszych wnętrz wspomniany powyżej beton. Można iść w tym kierunku poprzez zakup mebli, jakie jeszcze niedawno trafiały do loftów, ale można też postawić na coś niespodziewanie oryginalnego.

Prawdziwym hitem są obecnie meble murowane. Zamiast kupować stół, muruje się go z cegły lub pustaka. Wykańcza się go w odpowiedni sposób tak, by był gładki i wytrzymały, a potem montuje się na takim stole dobrze dopasowany blat z drewna bądź marmuru. Wrażenie estetyczne jest piorunujące, zwłaszcza jeśli stworzy się element dobrze pasujący formą do geometrii pomieszczenia.