Drewniane elewacje zawsze posiadały rzesze zwolenników, a ich naturalny charakter w ostatnim czasie podbija serca coraz większej liczby inwestorów. Rozwiązania popularne często jednak nie są wolne od poważnych wad, o których zapominamy porwani falą entuzjazmu. Jak to jest w przypadku elewacji drewnianych?
Zalety elewacji drewnianych
Naturalność materiału, czyli drewna, nie jest bynajmniej zaletą jedynie ideologiczną. Drewno to materiał, do którego człowiek jest przyzwyczajony praktycznie od początku istnienia naszego gatunku. Na drewno reagujemy zdecydowanie lepiej niż na kamień oraz tworzywa sztuczne. Tworzony przez drewno mikroklimat jest człowiekowi przyjazny. W sposób zupełnie naturalny i niewymagający dodatkowych interwencji możliwe jest uzyskanie komfortowych warunków we wnętrzu.
Drewno jest z pewnością materiałem oferującym znakomite możliwości jego stylizacji. Z drewna można zbudować dom o charakterze leśnej chaty oraz bardzo nowoczesne konstrukcje inkorporujące wszystkie nowoczesne rozwiązania architektoniczne.
Co więcej, drewno realizuje postulat oszczędności energetycznej. Cechuje się znakomitą termoizolacyjnością i dobrze radzi sobie z regulacją poziomu wilgotności.
Wbrew pozorom, drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem budowlanym, jeśli tylko jest ono odpowiedniej jakości, zostało przygotowane we właściwy sposób i nie popełniono błędów przy samym wznoszeniu domu. Najlepszymi gatunkami drewna na stworzenie elewacji domu są dąb i modrzew.
Wady elewacji z drewna
Za największą wadę elewacji drewnianych uchodzi konieczność ich regularnej konserwacji. Dobrze przygotowane drewno będzie ulegało korozji biologicznej i mechanicznej, jeśli w regularnych odstępach czasu nie będzie wykonywane malowanie oraz w razie konieczności specjalne impregnowanie. Konieczne jest także niezwłoczne naprawianie wszystkich uszkodzeń niezależnie od mechanizmu ich powstania.
Konserwacja desek nie jest zwykle też zadaniem prostym. Wymaga ona bardzo dokładnego wyczyszczenia i wysuszenia podłoża, a po jej wykonaniu także musi minąć trochę czasu, by zabezpieczenie odpowiednio wyschło. Dlatego prace wykonuje się zazwyczaj tylko latem.
Niewątpliwie problemem jest też cena elewacji drewnianej. Optymalny materiał na elewację, jakim jest dąb, to materiał bardzo drogi. Konieczny jest też zakup drewna odpowiedniej jakości i o wilgotności poniżej 18%, co oznacza, że znalezienie materiału w cenach promocyjnych jest mało realne.
Przykłady drewniany elewacji: https://www.apm-development.com.pl/