Fotowoltaika w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej. Z całą pewnością jest to ekologiczne rozwiązanie, czy sprzyja także oszczędnościom?
W ciągu zaledwie jednej godziny Słońce generuje więcej energii niż na Ziemi zużywamy przez cały rok, wielokrotnie przekraczając nasze zapotrzebowanie na energię. Energia pozyskiwana ze słońca za pomocą instalacji fotowoltaicznej cieszy się zainteresowaniem z uwagi na jej pozytywny wpływ na ochronę środowiska, ale nie tylko – pozwala również zaoszczędzić na rachunkach za prąd.
Fotowoltaika – prąd ze słońca
Fotowoltaika skupia się na procesie przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Dziedzina ta interesuje się wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieni Słońca przy udziale zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko to wykorzystywane jest w ogniwach fotowoltaicznych. To właśnie ono sprawia, że gdy montujemy na dachu panele fotowoltaiczne, możemy sporo zaoszczędzić, redukując rachunki za prąd nawet do zera. Za pomocą własnej instalacji fotowoltaicznej produkujemy bowiem wówczas samodzielnie prąd.
Oszczędności na lata
Instalacja fotowoltaiczna pracuje zazwyczaj około 25 lat, jej efektywność będzie w tym czasie wynosić minimum 83% maksymalnej wydajności. Kluczem do sukcesu takiej inwestycji jest odpowiednie dobranie mocy instalacji do realnych potrzeb gospodarstwa domowego. Wyprodukowany prąd nie tylko pokryje bieżące zapotrzebowanie na energię, ale i pozwoli oddać do sieci nadwyżki energetyczne.
Inwestycja w fotowoltaikę
Inwestycja w instalację fotowoltaiczną dla niektórych osób wydaje się zbyt duża lub nawet nieopłacalna. Faktem jest, że wymaga nakładów na starcie – jak każda inwestycja. W przypadku fotowoltaiki jest jednak możliwość uzyskania dotacji lub dofinansowania, które zmniejszą początkowy koszt. Inwestycja zwraca się już w ciągu kilku pierwszych lat używania, a w kolejnych latach prąd nie będzie prawie nic kosztował.