Więcej przestrzeni na niewielkiej powierzchni

Współczesne domy i mieszkania coraz częściej budowane są w tak zwanych trybach intensywnych, które w przeciwieństwie do podejścia ekstensywnego, realizują swoje funkcje na mniejszej przestrzeni. Związane jest to oczywiście z faktem, iż zakup działki jest stosunkowo dużą częścią kosztów całej inwestycji. W związku z tym, że nie można już leniwie korzystać z przestrzeni i bogato nią gospodarować, funkcjonalna aranżacja stała się koniecznością.

Zdobywanie dodatkowej przestrzeni

Pierwszym działaniem, które należy wykonać dla „odzyskania” części przestrzeni w domu lub mieszkaniu jest łączenie funkcji. Każda funkcja to jednocześnie przestrzeń, na której jest wykonywana. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ten sam wycinek podłogi był przypisany do dwóch funkcji lub aby te funkcje się zlewały. W mieszkaniu na ulicy Majakowskiego w Warszawie najlepiej to widać w przedpokoju, którego tak naprawdę nie ma. Jest to wizualnie i funkcjonalnie przestrzeń salonu, równocześnie połączonego z kuchnią i jadalnią.

Dobrą metodą jest także nawiązujące do stylu skandynawskiego usuwanie zbędnych elementów. Wspomniany przedpokój, a także sypialnia z jedną ścianą praktycznie pustą, znakomicie prezentują efekty tego zabiegu. Zamiast spodziewanego wrażenia przytłoczenia, pojawia się poczucie przestrzeni.

Analizując aranżację mieszkania przy ulicy Majakowskiego można łatwo zauważyć wszechobecną biel, którą przełamują tylko elementy użytkowe. Rozświetlenie przestrzeni powiększa ją. Tym bardziej, że zastosowano nieintruzywne źródła światła, w których dodatkowo odbija się jeszcze otoczenie zapewniając dodatkowe rozświetlenie.

Podział przestrzeni w oparciu o funkcje

Architekt w mieszkaniu zastosował bardzo użyteczny układ pomieszczeń pozwalający na praktyczne wyeliminowanie korytarza. Stał się on elementem kuchni, nawet jeśli pozostaje od niej dość wyraźnie oddzielony załamaniem ścian.

Ciekawy efekt aranżacyjny widzimy za to w pomieszczeniu głównym, które łączy w sobie kuchnię salon i jadalnie. Podstawowy podział funkcjonalny narzucany jest przez meble kuchenne. Kończą się one nagle, ale nie zaburzają ciągłości formy. Widzimy wyraźnie, która część w żaden realny sposób nie oddzielonego pomieszczenia jest salonem. W przypadku jadalni zastosowano jeszcze bardziej przemyślny zabieg aranżacyjny, ponieważ pozostaje ona w bryle kuchni, a wyróżnia ją zmiana faktury podłogi za stołem i krzesłami jadalnianymi. Ciemny dywan na jasnym drewnie to zdecydowana manifestacja zmiany funkcji oraz formy.