Parkiet drewniany to jedna z najpiękniejszych i najprzyjemniejszych w użytkowaniu form wykończenia podłogi, na jaką można się zdecydować. Niestety, plaga urodzaju wśród dostępnych opcji sprawia, że trudno jest podjąć konkretną decyzję. Ten krótki tekst ma na celu stworzenie podstawowej mapy, z pomocą której można przejść do wyboru szczegółowego parkietu dla naszego domu.
Podstawowe rodzaje parkietu
Każdy parkiet to, w największym skrócie i uproszczeniu, deseczki poukładane na odpowiednio przygotowanym podłożu, następnie we właściwy sposób zabezpieczone. Za podstawowe rodzaje parkietu uznaje się:
- Parkiet tradycyjny: łączone na pióro i wypust klepki z litego drewna;
- Parkiet lamelowy (lamparkiet): układany z cienkich deseczek o równych krawędziach;
- Parkiet mozaikowy: klepki naklejane są na specjalną siatkę w dowolnym wzorze;
- Parkiet przemysłowy: złożony z wąskich, posklejanych deszczułek parkiet o bardzo wysokiej wytrzymałości na nacisk;
- Parkiet warstwowy: podłoga z tanich warstw spodnich i cieńszej, ładniejszej warstwy wierzchniej.
Każdy z przedstawionych rodzajów parkietów różni się rodzajem wykorzystywanych deseczek, trudnością ich układania oraz podłożem, na jakim jest zastosowane. Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie podłogowe, lepiej jest zastosować cieńszy parkiet. Jeśli parkiet będzie intensywnie wykorzystywany, zastosujemy deseczki grubsze lub wręcz przeciwnie – małe i pozlepiane, jak w parkiecie przemysłowym. Z kolei rozwiązania warstwowe to świetny sposób na redukcję kosztów. Duży wybór parkietów można zobaczyć i kupić na www.parkietymarzen.com.pl
Wykończenie
Ogromne znaczenie ma wykończenie parkietu, które jest równocześnie jego zabezpieczeniem przed czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Do wyboru mamy wykończenie:
- lakierowe
- olejowe
Wykończenia lakierowe mogą być połyskliwe lub matowe. Ich najważniejszą cechą jest to, że tworzą nad deskami osobną powłokę, która przejmuje na siebie kontakt ze światem zewnętrznym. Zmienia to trochę odczucie i estetykę podłogi. Parkiety pokrywane olejem wyglądają bardziej naturalnie i są przyjemniejsze w dotyku. Jeśli jednak coś się zdziera, tym czymś jest już drewno.
Jeśli chodzi o pielęgnację i konserwację, parkiety lakierowane wymagają cyklinowania i ponownego lakierowania co kilka lat. Pojedynczych rys w zasadzie nie da się usunąć bez większych interwencji. W parkietach olejowych łatwiej jest pozbyć się małego uszkodzenia, ale przynajmniej raz w roku samo olejowanie musi być powtórzone. Sam parkiet ma też mniejszą wytrzymałość.
Rodzaje drewna
Wykorzystane do wykonania parkietu drewno można dzielić na klasy i rodzaje. Wyróżnia się 4 klasy z których najwyższa oznacza drewno jednolite bez sęków, a najniższa drewno z sękami i mocno zróżnicowane kolorystycznie pomiędzy poszczególnymi deseczkami.
Jeśli chodzi o rodzaj drewna, mamy do wyboru drewno krajowe lub importowane. Najlepsze importowane gatunki drewna tropikalnego to koszt nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. A jest to koszt tylko materiału.