Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego, możliwa jest jedynie w kategoriach orientacyjnych. Każdy dom jest bowiem zupełnie inny, ma spełniać inne zadania szczegółowe, czyli na przykład ma być bardziej lub mniej przyjazny dzieciom lub wpisywać się w zieleń bądź w przestrzeń miejską, jak również może realizować inne założenia stylistyczne przyszłych mieszkańców. Domy są tak różne, jak ludzie, którzy pragną w nich mieszkać. Na szczęście nie oznacza to, że podanie szacunkowych wartości jest zupełnie niemożliwe.
Jakiego domu potrzebujemy?
Najważniejszym pytaniem wstępnym musi być oczywiście to, jakiego domu oczekują Polacy? To właśnie na tej podstawie można oceniać, ile będzie kosztował dom jednorodzinny.
Potrzeby, a w zasadzie oczekiwania zestawione z możliwościami polskich rodzin wskazują, że najpopularniejszym rozwiązaniem w naszym kraju są domy jednorodzinne o powierzchni zamykającej się w przedziale od 100 do 200 metrów powierzchni użytkowej z tym, że większość z nich posiada metraż nieprzekraczający 150 metrów – twierdzi specjalista w firmie budowlanej Espiroproperty. Nie ma silnej tendencji, jeśli chodzi o domy parterowe i piętrowe, chociaż widać wyraźny wzrost popularności domów parterowych z użytkowym poddaszem. Zazwyczaj w takim domu jest garaż na jeden samochód i nie ma niestety żadnych instalacji pozwalających na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, czyli pomp ciepła lub paneli słonecznych. Pozwala to na zmniejszenie kosztów inwestycji, ale podnosi koszty eksploatacji domu.
Ile zapłacimy?
Koszt działki jest istotny, ale w tych rozważaniach należy ją pominąć ze względu na wysokie zróżnicowanie w ramach tego zagadnienia.
Typowy koszt domu wznoszonego przez firmę budowlaną na zlecenie właściciela nieruchomości przy parametrach wskazanych powyżej i przy energooszczędności wyraźnie przekraczającej wartości minimalne dopuszczalne przez prawo to około 350 000 złotych. Mowa tutaj o stanie deweloperskim, czyli o poziomie zaawansowania prac obejmującym tynki wewnętrzne i zewnętrze, ściany pokryte warstwą farby, zamontowane drzwi, okna i parapety, wylewki podłogowe, wszystkie instalacje i grzejniki, a także zazwyczaj podbitkę dachową, ocieplenia dachu i elewacji, montaż płyt kartonowo-gipsowych i schodów. Ten etap prac oznacza, że wciąż pozostaje wiele kosztów do poniesienia, ale możliwe jest rozłożenie większości z nich w czasie już po tym, kiedy rodzina wprowadzi się do swojego domu.