Pokoje dziecięce to miejsca naprawdę magiczne. Ich przygotowanie jest, nie przymierzając, jednym z przyjemniejszych aspektów rodzicielstwa. Mamy i tatusiowie chcą tworzyć zapierające dech w piersiach krainy czasami nawet bardziej dla siebie niż dla dziecka. Dlatego warto jest zrobić krok w tył i na spokojnie zastanowić się nad tym, co powinno się znaleźć w pokoju dziecka.
Wystrój dostosowany do wieku
Najważniejszymi elementami w pokoju dziecka są zawsze meble. To one decydują bezpośrednio o funkcjonalności całego pomieszczenia i nie wolno o tym zapominać. Dlatego konieczne jest przemyślenie całego wystroju właśnie z perspektywy mebli.
Dzieci w różnym wieku potrzebują mebli o różnej funkcjonalności. Warto jest odwołać się do szczegółowych poradników, jakich konkretnie elementów wyposażenia potrzebuje dziecko roczne, pięcioletnie czy dziesięcioletnie. Jest to o wiele bardziej złożony temat, niż się to większości rodziców wydaje. Najistotniejsze jest to, by nie kupować mebli „na zapas”, które w momencie zakupu będą dla dziecka niewygodne lub będą oferowały niedopasowane do dziecka funkcje, jak również trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie atesty. Meble bez atestów mogą być dla dziecka szkodliwe ze względu na toksyczne materiały, toksyczne wykończenie lub podatność na uszkodzenia.
Prawidłowa kolorystyka
Pokój dziecka musi mieć koniecznie odpowiednią kolorystykę. Kolory mocno oddziałują na psychikę człowieka, a w przypadku dzieci stymulacja jest zwielokrotniona. Dlatego odpowiednimi rozwiązaniami są spokojne kolory pastelowe, najlepiej zimne, które będą promowały wypoczynek. Nie oznacza to oczywiście, że pomieszczenie musi być nudne. Ważne jest jednak to, że nie może ono powodować podrażnienia dziecka i jego nadmiernego pobudzenia, ponieważ pokój dziecka jest w pierwszej kolejności miejscem wypoczynku.
Pokój dziecka i dla dziecka
Jednym z najważniejszych motywów realizowanych obecnie w świecie mebli do pokojów dziecięcych jest idea tworzenia pokoju dziecka dla dziecka, czyli takiego pomieszczenia, w którym dziecko jest realnie u siebie. Oznacza to między innymi tworzenie przestrzeni do przechowywania zabawek i ubrań, które dziecko będzie w stanie samodzielnie obsługiwać. Meble dziecięce typu stoliki czy krzesełka są też bardzo lekkie tak, by dziecko mogło je samodzielnie konfigurować. Wiele rozwiązań szczegółowych jest też bardziej dostosowanych do możliwości dziecka niż potrzeb rodzica.