Gdzie można stosować piankę do ocieplania domów

Pianki poliuretanowe, zazwyczaj określane w skrócie mianem pianek PUR, to rozwiązanie szturmem zdobywające polski rynek budowlany i oczywiście nie tylko polski rynek. Ocieplanie domów z roku na rok staje się kwestią coraz istotniejszą, gdyż ciągły wzrost cen surowców energetycznych powoduje zwiększanie się uciążliwości kosztów ogrzewania domu. Najskuteczniejszym sposobem ich zmniejszania jest sprawienie, by straty energii były jak najmniejsze i tym samym potrzeba było niewiele energii do uzyskania odpowiedniej temperatury wnętrza. Dlaczego stosuje się pianki PUR, jakie są ich rodzaje i gdzie można z nich skorzystać?

Pianki PUR
Pianki poliuretanowe to specjalne substancje, które w kontakcie z powietrzem, po wymieszaniu ich składników, zaczynają się dynamicznie spieniać. Powstała piana tworzy jednolitą powierzchnię składającą się z maleńkich bąbelków, tak zwanych komórek, w których znajduje się gaz będący bardzo skutecznym izolatorem. Sama pianka także ma świetne właściwości pod względem blokowania przenoszenia się ciepła.
Istnieją dwa typy pianek PUR: pianki otwartokomórkowe i pianki zamkniętokomórkowe. Ich zastosowanie jest podobne, ale mimo wszystko różne.

Pianki otwartokomórkowe
Pianki PUR z otwartymi komórkami, czyli takie, w których bąbelki nie są idealnie szczelne, to najczęściej stosowany rodzaj pianek PUR. Są bardzo wydajne, nie ma w nich mostków cieplnych, nie skrapla się w nich woda i nie lubią ich gryzonie. Są stosowane w domach prywatnych także ze względu na dobrą izolację akustyczną. Najlepiej sprawdzają się na dachach, poddaszach i ścianach szkieletowych oraz stropach. Ich iska waga nie obciąża konstrukcji.

Pianki zamkniętokomórkowe
Pianki PUR z zamkniętymi komórkami to praktycznie wszystkie zalety pianek z otwartymi komórkami wraz z dodatkowymi korzyściami. Ich lambda, czyli współczynnik opisujący przenoszenie ciepła, jest najlepszy na rynku. Są też doskonałymi izolatorami dla wody i podmuchów wiatru. Dlatego stosuje się je do wykonywania termoizolacji dachów i stropodachów, pojawiają się w fundamentach i pod posadzkami, jak również można nimi uszczelniać zbiorniki z wodą.

O piankach z zamkniętymi komórkami mówimy, kiedy przynajmniej 90% wszystkich komórek jest zamkniętych. Wymaga to zastosowania minimalnie bardziej zaawansowanych technologii, co sprawia, że koszt izolacji jest nieznacznie wyższy.