Jak wybrać odpowiednią firmę budowlaną? 

Wybór odpowiedniej firmy budowlanej jest szalenie ważny, ponieważ to od efektów jej pracy zależeć będzie, czy kolejne dekady życia upłyną rodzinie komfortowo, czy będzie musiała nieustannie walczyć ze swoim własnym domem. Zwłaszcza obecnie, kiedy ogromna ilość wykwalifikowanych pracowników wyjechała na Zachód, znalezienie firmy o odpowiednim poziomie kwalifikacji stanowi nie lada problem.

 

Doświadczenie
Czynnikiem kluczowym zawsze jest doświadczenie. Powinno być ono rozpatrywane dwutorowo.
Pierwsza kwestia dotyka realizacji, jakie firma do tej pory wykonała. Absolutnie najlepszym sposobem ocenienia jakości pracy firmy budowlanej jest ocenienie gotowych efektów tej pracy. Wiele firm ochoczo prezentuje wzniesione przez nich prędzej domy, dzięki czemu inwestor ma możliwość zobaczenia wszystkiego na żywo lub przynajmniej na zdjęciach.
Drugi wektor sprawdzania doświadczenia to badanie uprawnień i certyfikatów firmy. Można bezpiecznie założyć, że firma posiada wszystkie niezbędne zezwolenia na pracę, ale to nie wystarczy. W dzisiejszych czasach wykorzystywana jest masa złożonych rozwiązań, których nieprawidłowe wykonanie może nie być widoczne w dniu odebrania budynku, ale rok po tym fakcie wymusi wykonanie remontu. Dobrze wiedzą to samo producenci technologii i wykonują odpowiednie szkolenia pracowników je stosujących. Warto sprawdzić, czy firma posiada certyfikat dla danego sposobu ociepleń czy dla wybranego typu prefabrykatów.

Polecenie
Jak zawsze jednym z najważniejszych czynników wyboru powinno być polecenie. Doświadczenia naszych znajomych i członków rodziny ze współpracy z daną firmą są bardzo ważne. Nawet dobry fachowiec, z którym jednak współpraca nie układa się najlepiej, powinien być co najwyżej opcją zapasową. W przeciwnym razie może pojawić się wiele nieporozumień.

Cena
Czynnikiem, którego nie można bagatelizować, jest cena realizacji. Ceny oferowane przez firmy budowlane nie są w żaden sposób regulowane, co oznacza, że za praktycznie taką samą usługę można zapłacić dwukrotnie lub trzykrotnie więcej. Rachunek ekonomiczny musi tu być wykonany na chłodno: jeśli jakaś firma wydaje się solidna, ale nie najlepsza z możliwych, i tak warto ją wybrać, jeśli oferuje połowę niższą cenę. Naprawa drobnych niedoskonałości będzie tańsza niż inne firmy, a firmy potencjalnie lepsze też nie dają pełnej gwarancji perfekcyjnej usługi.