Pomysł na ciekawy ogród

Ogród wreszcie wraca na należne mu miejsce, czyli do roli koniecznego uzupełnienia każdego domu, nawet jeśli jest to tylko niewielki szeregowiec w samym centrum miasta. Zawsze przynajmniej odrobina zieleni się za nim znajduje, chociaż oczywiście prawdziwie ciekawe aranżacje można wykonywać dopiero w większych ogrodach. Na początku trzeba jednak pamiętać o kolejności prac.

Moment przygotowania ogrodu

Jeśli jest kawałek ziemi, można spokojnie zacząć tworzyć tam piękny ogród. Prawidłowe podejście do tej kwestii wymaga odpowiedniego planowania i rozpoczęcia działań w chwili, kiedy mamy jeszcze praktycznie ugór, czyli zaraz po zakończeniu budowy domu, po ukończeniu wszystkich jego instalacji. W tym momencie nasz ogród jest najczęściej po prostu rozkopaną ziemią, która po deszczu zmienia się w bajoro. Wbrew pozorom, jest to znakomity punkt wyjściowy do tworzenia ogrodu, ponieważ wszystko jest dla nas łatwo dostępne. Jest to moment, w którym można wytyczyć ścieżki prowadzące chociażby do altany, które potem wyłożymy kostkami brukowymi, w tym czasie możemy w bardzo łatwy sposób zaplanować i wykonać systemy nawadniania biegnące pod powierzchnią ziemi, jak również możemy poprowadzić przewody elektryczne, jeśli będzie nam zależało na poważnym oświetleniu ogrodu, a nie tylko na lampkach zasilanych energią słoneczną. Jest to też moment, kiedy będziemy mogli zacząć spełniać nasze marzenia o basenie czy oczku wodnym. Same te elementy nie są jeszcze oczywiście pomysłem na ogród.

Ogród-trawnik

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są minimalistyczne ogrody ograniczające się niemal jedynie do trawy. Takie ogrody-trawniki to rozwiązanie dobre, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca i chcemy stworzyć przestrzeń do zabawy dla dzieci. Trawnik jest idealnym zielonym dywanem, na którym można w lecie postawić trampolinę czy dmuchany basen, a do tego nigdzie lepiej nie zagra się w piłkę. Kluczowym zagadnieniem dla takiego ogrodu jest przede wszystkim rodzaj trawy, którą wysiejemy. Możliwości jest oczywiście bardzo wiele, ale dla nas optymalnym rozwiązaniem będzie puszysta, gruba i bardzo miękka murawa. Będzie ona zapewne potrzebowała regularnego nawożenia i nawadniania, ale na pewno nie są to czynności ani skomplikowane, ani specjalnie meczące.

Uzupełnieniem takiego pomysłu jest zazwyczaj mały kącik, czyli miejsce wydzielone z całego obszaru trawnika w celach takich, jak na przykład grillowanie. Taki obszar można wyłożyć kostką brukową dla zapewnienia większej wytrzymałości podłoża i wydzielić go wizualnie poprzez krzewy ozdobne lub, rzadziej, rzędy kwiatów. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tutaj wykorzystywanie roślin w dużych donicach, które można łatwo przenosić, przez co wielkość naszego kącika zależna jest tylko od naszych chwilowych potrzeb.

Rośliny z całego świata

Dokładnym przeciwieństwem podejścia powyższego jest budowanie ogrodów stanowiących eklektyczny kolaż łączący w sobie rośliny z całego świata. Jest to rozwiązanie dla osób uwielbiających pielęgnację nietypowych roślin jak również dla tych, którzy chcą wykorzystywać ogród do wywierania wrażenia na gościach. Taki ogród ponownie jest oparty na trawniku, ponieważ wymaga wydzielenia określonych stref, a trawnik będzie wypełnieniem pomiędzy nimi. W takich strefach znajdziemy oczko wodne i rośliny lubiące warunki typowe dla bogactwa wody, znajdziemy tu skalniak, czyli miniaturowy biom udający warunki górskie (nie mylić z alpinarium), w innym miejscu możemy stworzyć namiastkę lasu, a w jeszcze innych miejscach… Tego typu projekty wymagają stosowania roślin różnej wielkości, od drzewek do malutkich bylin, ale trzeba pamiętać, że wiele roślin bardzo mocno ze sobą konkuruje. Proste przeszczepienie do naszego ogrodu roślin z innych części świata skończy się ich momentalnym zniszczeniem, nawet jeśli klimat jest dobrze dopasowany. Związane jest to z wojną chemiczną prowadzoną przez rośliny miedzy sobą. Zapobiega się temu poprzez intensywne wykorzystywanie donic. Można je używać w sposób, który sprawi, że będą praktycznie niewidoczne, jak również można z nich uczynić ważne elementy ogrodu.

Ogrody w stylu japońskim

Stosunkowo nowym pomysłem na ogrody, przynajmniej jeśli chodzi o rzeczy popularne w naszym kraju, jest ogród w stylu japońskim. Na poziomie idei jest to przeciwieństwo naszych typowych ogrodów, ponieważ nie próbuje nas udusić kwiatami i kolorowymi roślinami. Jest to za to miejsce spokojne, eleganckie i oparte o naturalne piękno roślin zielonych, gdzieniegdzie tylko poprzetykanych kwiatami. W takim ogrodzie jest zawsze dużo różnych głazów podkreślających jego naturalność, jak również wody, która z przyczyn praktycznych zastępowana jest zwykle żwirkami. Jest to rozwiązanie sprawdzające także w maleńkich ogrodach, gdzie w punkcie centralnym umieszcza się azalie lub pojedyncze drzewko wiśni lub magnolię, a jego otoczenie ubiera się w zieleń poprzetykaną kamieniami.