Rynek usług budowlanych wypełniony jest najlepszymi firmami budowlanymi. Każda grupa osób podejmująca się jakichkolwiek prac budowlanych czy remontowych dumnie zapewnia, że jest najlepszym podmiotem na rynku i klient nie znajdzie lepszej oferty. Trudno winić przedsiębiorstwa za próbę przedstawienia się w dobrym świetle, ale zaufanie inwestora do tego typu deklaracji powinno być znikome. Liczą się konkrety, odpowiednie referencje, weryfikowalne fakty odnośnie kompetencji i doświadczenia ekipy budowlanej. Dopiero po sprawdzeniu, że dana firma posiada realne doświadczenie i umiejętności, można rozpatrywać ją jako partnera dla swojej inwestycji.
Doświadczenie
Nikt nie może powiedzieć, że zna się na czymś, jeśli wcześniej nie miał z tym styczności. W przypadku usług budowlanych jest to złożony problem, ponieważ każda budowa to tak naprawdę zupełnie inna inwestycja. Od najlepszej firmy budowlanej powinniśmy oczekiwać doświadczenia, które jednak czasami trudno jest zdefiniować. Wybrana firma powinna spełniać dwa warunki pod względem doświadczenia:
- posiadać w portfolio zrealizowanych projektów wykorzystujących technologie obecne w planowanej inwestycji;
- mieć doświadczenie z budową projektu domu, który interesuje inwestora.
We współczesnych projektach bardzo wiele rozwiązań się powtarza. W określonych przedziałach cenowych w danych typach nieruchomości stosuje się niemal zawsze jedno z krótkiej listy rozwiązań, przez co firma, która zrealizowała wiele inwestycji zbliżonych do inwestycji planowanej przez inwestora, będzie dla niego najlepszą firmą budowlaną. Za optymalną można uznać sytuację, kiedy inwestycja będzie realizowana w oparciu o projekt domu zakupiony w Internecie i ekipa budowlana jest partnerem polecanym przez twórcę projektu. Taka sytuację pojawia się w przypadku uznawanego za jedno z lepszych w Polsce biuro projektowe MG PROJEKT, które poleca jako swojego wykonawcę firma DMD. Można mieć wtedy pewność, że firma wykonała już dokładnie taki sam projekt.
Kwalifikacje formalne
Nowoczesne technologie pozwalają na znaczną poprawę parametrów technicznych gotowego budynku, jak również przyspieszają jego realizację i zmniejszają koszty inwestycji. Niestety, zastosowanie każdej technologii wymaga jej odpowiedniej znajomości, a z tym bywa różnie. Wiele ekip budowlanych dopiero w czasie realizacji inwestycji uczy się praktycznego stosowania wielu innowacyjnych rozwiązań. Dlatego warto wymagać od firmy budowlanej dowodów potwierdzających formalne kwalifikacje. Takie dowody mogą mieć postać:
- Certyfikatów wystawianych przez producentów materiałów dla specjalistów zatrudnionych w firmach;
- Gotowych inwestycji wykorzystujących nowoczesne technologie.
Dopiero wtedy można realnie oczekiwać, że zaoferowane nowoczesne rozwiązania będą faktycznie skuteczne.
Stan docelowy budynku
W praktyce firmy budowlane są w stanie doprowadzić dom mieszkalny lub budynek innego typu do stanu:
- surowego otwartego;
- surowego zamkniętego;
- deweloperskiego;
- „pod klucz”.
Każdy kolejny stan realizacji jest bardziej zaawansowany i wymaga innych umiejętności od ekipy budowlanej. Jeśli firma na co dzień zajmuje się tylko doprowadzaniem budynków do stanu surowego zamkniętego, powierzanie jej zadań z zakresu wykończeń i aranżacji wnętrz może nie być najlepszym pomysłem. Wymagane są tutaj bowiem dodatkowe kwalifikacje:
- doświadczenie w aranżacji wnętrz;
- umiejętności z zakresu estetycznej kompozycji pomieszczeń;
- zdolność do funkcjonalnej aranżacji wnętrz.
Jest to zestaw umiejętności wykraczający daleko poza zakres ekspertyzy osób normalnie wykonujących fundamenty czy stropy i jeśli inwestycja przewiduje doprowadzenie nieruchomości do stanu „pod klucz”, najlepszą firmą budowlaną na pewno nie będzie ta, która prace kończy zazwyczaj na stanie surowym otwartym.
Referencje
Ogromnie ważnym elementem przy wyborze firmy budowlanej zawsze muszą być jej referencje rozumiane jako opinia panująca o niej na rynku oraz zdanie dotychczasowych klientów. Nie wszystko da się zapisać na papierze i nie dla wszystkiego świadkiem jest w stanie być gotowy rezultat prac. W czasie realizacji inwestycji ogromnie ważna jest kultura pracy ekipy budowlanej, czyli na przykład
- przestrzeganie zasad BHP;
- kultura pracowników;
- zapewnienia porządku na placu budowy;
- odpowiednie zabezpieczanie materiałów budowlanych;
- terminowość;
- brak konieczności wykonywania poprawek.
Na pewno nie jest to lista wyczerpująca i przy wyborze firmy należy zwracać uwagę na to, czy dotychczasowi klienci mieli jakiekolwiek zastrzeżenia pod względem sposobu przebiegu prac czy kontaktu z pracownikami na budowie i właścicielem firmy.
Ostateczny wybór
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru można się jeszcze zainteresować, czy firma realizuje raczej domy nastawione na najniższy możliwy koszt, czy jej projekty są luksusowe. Można sprawdzić typowy metraż domu i rodzaj działek, na których firmy działały. Można się upewnić, czy dodatkowe technologie ekologiczne, takie jak na przykład pompy ciepła, są firmie dobrze znane. Innymi słowy, można sprawdzić jej doświadczenia z inwestycjami o takim charakterze, jakie planujemy.
Żelazny trójkąt każdej inwestycji to zawsze:
- jakość;
- cena;
- czas.
Powyższe kwestie skupiały się na jakości, więc ostateczny wybór powinien być podejmowany z uwzględnieniem przewidywanego przez firmę czasu realizacji oraz ceny żądanej za wykonanie usług.