Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego ? (plusy i minusy)

Zakup mieszkania to często najważniejsza i zarazem najbardziej kosztowna inwestycja w życiu. Dlatego trzeba się do niej dobrze przygotować. Podstawowym pytaniem jest zazwyczaj to, czy szukać raczej na rynku pierwotnym, czy skupiać się na rynku wtórnym?

Kwestia ceny
Na samym początku trzeba się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i możliwości finansowe. To w stosunku do nich można rozpoczynać pierwszą wstępną selekcję mieszkań. Nie powinno dziwić, że przy określonych parametrach mieszkania i przy środkach na danym poziomie zdecydowanie większa oferta będzie dostępna na rynku wtórnym, co zazwyczaj oznacza więcej potencjalnych lokalizacji dla mieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, rynek wtórny jest zdecydowanie tańszy i jeśli na przykład mamy założoną minimalną wielkość mieszkania, znacznie łatwiej będzie znaleźć lokal na rynku wtórnym niż pierwotnym.

Otoczenie
Mieszkanie to jednak nie tylko ściany, podłoga i sufit. Każde mieszkanie istnieje w systemie opisanym przez jego sąsiedztwo. W tym przypadku widać wyraźnie zalety nowego budownictwa. Otoczenie mieszkań na rynku wtórnym to zazwyczaj loteria, nawet jeśli znajdzie się mieszkanie w ładnej okolicy. Nigdy nie wiadomo, kto będzie mieszkał drzwi obok oraz czy osoby kręcące się pod drzwiami będą godne podstawowego zaufania. W przypadku rynku wtórnego pojawia się bardzo pozytywne zjawisko, w związku z którym obok siebie zamieszkują osoby o podobnym statusie nie tylko finansowym, ale społecznym w ogóle.

Technologie
Nie warto zapominać także o kwestiach związanych z zastosowanymi technologiami. Rynek wtórny to najczęściej albo stare kamienice, albo mieszkania z wielkiej płyty. Nie jest to najwygodniejsze miejsce do mieszkania i nawet układ pomieszczeń zwykle pozostawia wiele do życzenia. Co więcej, w czasach dbania o energooszczędność nieruchomości oraz o ich czystość, rozumianą także jako bezpieczeństwo dla alergików, starsze technologie nie są w stanie zapewnić istnienia odpowiednich rozwiązań. Z tego powodu warto jest często rozważyć nawet rezygnację z kilku metrów kwadratowych powierzchni mieszkania na rzecz lepszych technologii.

Nie wolno zapominać także o tym, że w starszych mieszkaniach z rynku wtórnego może istnieć nie najlepsza wentylacja lub przestarzała sieć elektryczna. Tego typu elementy mogą Stanowic bezpośrednie zagrożenie dla rodziny – zagrożenie dla zdrowia i zagrożenie ekonomiczne.

Mieszkania Warszawa – rynek pierwotny:  https://www.apm-development.com.pl/