5 zalet dobrej ekipy budowlanej

Znalezienie ekipy budowlanej, która profesjonalnie wykona zadania jakie przed nimi stawiamy nie jest najprostszym zadaniem. Jakie cechy powinna mieć solidna ekipa budowlana? O co powinniśmy zapytać decydując się na fachowców od budowania domów? Warto prześwietlić ekipę przed zleceniem jej budowy naszego wymarzonego domu.

Poznaj pięć cech jakimi powinna się charakteryzować fachowa ekipa budowlana:

1. Wieloletnie doświadczenie i umiejętności poparte opiniami

 Doświadczenie jest istotne w kontekście każdej branży. Jednak w przypadku ekip budowlanych ma ono kluczowe znaczenie. Dlaczego? Jeśli informatyk popełni błąd w kodzie strony czy programu, to może go w stosunkowo krótkim czasie poprawić. Krzywo postawiona ściana lub nieumiejętnie wstawione okna mają o wiele większe konsekwencje. To m.in. doświadczenie decyduje o tym, że wszystko zbudowane jest jak należy. Niezaprzeczalnym atutem ekipy, która ma za sobą wiele lat doświadczeń jest to, że z niejedną sytuacją na placu budowy miała do czynienia. Pożytek z tego jest taki, że budowlańcy będą umieli znaleźć rozwiązanie nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

2. Wykwalifikowani fachowcy

O fachowości budowlańców nie świadczy fakt, że umieją położyć płytki, wstawić okno czy wybudować schody o właściwym kącie nachylenia. Na fachowość składa się nieco więcej elementów. Według deweloperów dobrze zorganizowana i wykwalifikowana ekipa budowlana to taka, która trzyma się terminów, harmonogramu prac, a wszelkie zadania wykonuje na właściwym poziomie.

3. Dobry, nowoczesny sprzęt

Najlepsze ekipy budowlane nie zapominają o tym, że postęp dotyczy każdej branży. W budownictwie jest to szczególnie ważne. Budowlańcy do dyspozycji mają nowoczesne technologie, które sprzyjają realizowaniu najbardziej skomplikowanych projektów budynków. W tym celu nierzadko przechodzą odpowiednie kursy, które kończą się otrzymaniem certyfikatów poświadczających umiejętność obsługi danego sprzętu. Wydawałoby się, że takie rzeczy są oczywiste, ale pamiętajmy że rynek budowlany jest bardzo zróżnicowany, a jeśli firma budowlana jest przejrzysta wszelkie informacje potwierdzające ich fachowość przedstawi bez utrudnień, czy to na własnej stronie internetowej, czy w formie dokumentacji.

4. Komunikatywność

Fachowa ekipa budowlana nie powinna odpowiadać zdawkowo na postawione przez inwestora pytania, nie powinna unikać konfrontacji w przypadku, kiedy inwestor ma jakieś wątpliwości. Wykwalifikowany budowlaniec, znający się na swoim fachu bez trudu i większego oporu powinien być chętny do prowadzenia rozmów, wiedząc że w ten sposób wprowadzi spokój i zapewni o dobrze wykonanej pracy. To bardzo ważne, by ekipa budowlana była komunikatywna, ale nie przekraczała też subtelnej granicy rozsądku. Nadmierna komunikatywność to już spoufalanie się, wówczas trudniej będzie utrzymać profesjonalne relacje.

 5. Jakość potwierdzona certyfikatami oraz realizacjami

 Nie musimy czekać do momentu, w którym nasz dom ukaże się przed nami w całej okazałości, by ocenić jakość pracy fachowców. Umiejętności ekipy możemy z powodzeniem ocenić już wcześniej. Fachowcy, którzy tworzą zespół budowlany specjalizują się w wykonywaniu różnych rzeczy. Jedni są od hydrauliki, inni od stolarki, jeszcze inni od Elektryk, budowlaniecelektryczności. Ich umiejętności możemy potwierdzić na dwa sposoby (najlepiej skorzystać z obu). Po pierwsze warto sprawdzić czy ekipa budowlana może pochwalić się certyfikatami, które potwierdzają ich umiejętności. Certyfikaty nie muszą dotyczyć tylko obsługiwanego „twardego” sprzętu budowlanego, ale także np. konfigurowania i programowania systemów alarmowych, czy też organizacji i świadczenia usług doradztwa leśnego posiadaczom lasów. Wprawdzie niektóre z nich zupełnie mogą nas nie interesować, to jest to jednak pewna informacja, która oznacza, że ekipa charakteryzuje się chęcią do nauki, zdobywania wiedzy, poszerzania swoich usług.

Poza certyfikatami możemy zweryfikować realizacje, które ekipa budowlana ma już za sobą. Może dobrą praktyką będzie podpytanie osób, które skorzystały z usług tej lub innej ekipy. Można też sprawdzić opinie na forach internetowych.

Budowanie domów jest zajęciem wymagającym precyzji, umiejętności, doświadczenia. Jeśli szukamy wykwalifikowanych fachowców, którzy dobrze wykonają swoją pracę warto zweryfikować jakość świadczonych przez nich usług. Dobra ekipa nie będzie niczego ukrywała i będzie prowadzić z nami otwarte rozmowy.