Dom Tytan

Dom na wąską działkę – poradnik

Wydawałoby się, że wąskie działki, o maksymalnej szerokości wynoszącej 16 m, mają mocno ograniczone możliwości. Z jednej strony jest to nieduża wartość, ale nic nie stoi na przeszkodzie by na takiej działce zbudować nowoczesny, przytulny, w pełni funkcjonalny dom. Praca architektów polega właśnie na tym, by nawet w takiej przestrzeni znaleźć potencjał i wykorzystać go do stworzenia domu spełniającego nasze oczekiwania.

Nie zapominajmy jednak o pewnych obowiązkach, które należy spełnić przed zakupem działki kwalifikującej się do miana wąskiej. Przed jej zakupem należy dowiedzieć się jakie są możliwości zabudowy takiej działki. By to sprawdzić powinniśmy przestudiować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może się zdarzyć, że takiego planu nie ma. Wówczas trzeba udać się urzędu gminy by ustalić warunki zabudowy. Każda gmina ma własne ustalenia dotyczące tej kwestii.

Poznaj istotne odległościSytuacja Kasjopea

Budowa domu na wąskiej działce wiąże się z pewnymi, dość jasno określonymi, odległościami których należy się pilnować. Na działce nie przekraczającej 16 m szerokości dom z jednej strony może być postawiony w odległości 1,5 m od granicy działki. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że elewacja z tej strony nie będzie mogła mieć ani okien ani drzwi, również nie będzie można zastosować okien połaciowych. Po drugiej stronie odległość może być większa i będzie ona wynosiła minimum 4 metry (będzie to elewacja z otworami okiennymi i drzwiowymi).

Jeśli działka ma równo 16 metrów szerokości najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie elewacji frontowej o szerokości do 10-11 m. Do takiej sytuacji odpowiedni jest np. projekt domu Kasjopea

Jaki dom wybrać na wąską działkę?

Na wąskiej działce można zbudować dom zarówno parterowy, piętrowy, z garażem jedno- lub dwustanowiskowym, w stylu nowoczesnym, tradycyjnym Dom Tytanczy nawet dworkowym. Najistotniejsze jednak wydaje się to, by taki dom nie miał dużej powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej. W ten sposób uda się zapewnić optymalnie funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania będzie to, że do dyspozycji pozostanie miejsce na ogród. Bardzo ważne jest to, by nie decydować się na domy o formie wydłużonego prostokąta, wówczas może pojawić się problem z naturalnym doświetleniem wnętrz. Właśnie dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie dom piętrowy z dużymi, doświetlającymi wnętrze oknami.

Jak usytuowane powinny być pomieszczenia w domu na wąskiej działce?

Bardzo istotnym kryterium branym pod uwagę w kontekście usytuowania domu na wąskiej działce są różnice w nasłonecznieniu, które mają różne wartości dla kierunków świata. Warto zadbać o to, by takie pomieszczenia jak salon, jadalnia czy prywatny gabinet były jak najlepiej doświetlone naturalnym światłem. W tym celu zdecydujmy się na duże przeszklenia, a także by te pomieszczenia znalazły się od strony południowej. Po stronie północnej powinniśmy zminimalizować występowanie otworów okiennych lub całkowicie z nich zrezygnować. Takie praktyki pozwalają znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu, ze względu na to, że ciepło na dłużej pozostaje wewnątrz w domu. Z tej strony warto umieścić pomieszczenia gospodarcze, łazienkę czy kotłownię.

Gdzie znaleźć miejsce na garaż?

Przestrzeń jaką zajmuje garaż jest dość spora i znalezienie dla niego miejsca na wąskiej działce może okazać się dość problematyczne. Jednak nie jest to niemożliwe. Bardzo często na wąskich działkach garaż dostawia się do ściany frontowej. Architekci podpowiadają jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie garażu pod ziemią. Wówczas nie tracimy zbyt dużo przestrzeni na ogród, a poza tym jest to rozwiązanie bardzo estetyczne.

Budowa funkcjonalnego domu wolnostojącego na wąskiej działce jest jak najbardziej możliwa. Wcale nie musi się to wiązać z niepraktycznymi rozwiązaniami czy brakiem estetyki. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj dostępne są projekty domów, które doskonale wpiszą się w niewielką przestrzeń zachowując pełną funkcjonalność zarówno domu, jak i ogrodu.