Pomysł na efektowną elewację budynku

Zanim zbudujemy swój własny wymarzony dom miesiącami planujemy i wizualizujemy sobie jego wnętrze. Chcemy się czuć w nim komfortowo, w środku ma panować harmonia, sypialnia musi być wygodna i przynosząca relaks, kuchnia, łazienka powinny być funkcjonalne i użyteczne, ale i pięknie wykończone, w salonie i jadalni nie może zabraknąć wypatrzonych mebli itd. A co z elewacją? Czy nie zapominamy czasem o tym, że to fasada naszego domu jest jego wizytówką? Warto także przemyśleć to, jak dom będzie wyglądał z zewnątrz.

Czy tapeta to dobry pomysł?

Chyba do dzisiaj panuje przekonanie, graniczące z pewnością, że typowym przeznaczeniem tapety jest wnętrze. Dzisiaj na rynku dostępne są już nowoczesne i unikatowe tapety, które ozdobią i ożywią elewację każdego budynku. Technologia jaką wykorzystano do produkcji tapet daje pewność, że są one odporne na deszcz, mróz, promienie UV czy osadzanie się brudu. Zatem jeśli chcemy błyskawicznie nadać ton budynkowi, tapeta będzie idealnym rozwiązaniem. Zależy ci na odwzorowaniu peruwiańskich symboli, lubisz kwiatowe wzory czy też chcesz odwzorować kamienny mur. Nie ma nic prostszego od zastosowania tapety elewacyjnej.

A może trochę zieleni?

To nieco bardziej tradycyjna, ale nie mniej efektowna, forma ozdobienia zewnętrznych ścian domu. Wprawdzie nie jest to trend nowy, to jednak jego forma przybiera nowe oblicze. Dzisiaj projektuje się budynki, które wykorzystują zieleń w zgodzie z otaczającą dom przyrodą. Wszelkie łodygi, pnącza, które składają się na całą zieleń sprawiać mają wrażenie jakby dom był zespolony z otaczającym go środowiskiem. By stworzyć taki efekt należy wybrać rośliny długowieczne, które będą rosły przez kilkadziesiąt lat (np. glicynia żyje nawet do 100 lat). Niektóre z pnączy zmieniają się wraz z porami roku, co oznacza że dom będzie miał „zmienną elewację”.

Kamień też jest efektowny

Równowagę pomiędzy naturą a samym wyglądem domu można również zachować stosując kamień, tak popularny w krajach śródziemnomorskich. Paradoksalnie domy wykończone elewacją kamienną sprawiają wrażenie lekkich i bezpretensjonalnie łączących się z zielenią. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów kamienia.