Farby do domu – na co zwrócić uwagę wybierając producenta farb ściennych?

Pomalowanie ściany na nowy kolor to najtańszy, najprostszy i zdecydowanie najszybszy sposób na całkowite odmienienie wnętrza. Popularność tego rozwiązania spowodowała siłą rzeczy wielką podaż rożnego rodzaju farb do wnętrz. Mamy do czynienia z klasyczną klęską urodzaju, w której trudno jest wybrać odpowiednią dla siebie farbę. Na pewno trzeba wybrać farbę do wnętrz, ale który jej typ będzie najbardziej odpowiedni do naszych potrzeb? Sprawdźmy.
Sto tysięcy jednakowych farb
Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że wszystkie farby są mniej więcej takie same i różnią się nieznacznie tylko kolorami. I o wiele bardziej znacząco cenami. Nietrudno zgadnąć, że jest to wrażenie mylne, ponieważ farby do wnętrz mają bardzo różne właściwości zależne od tego, jaki konkretnie jest to rodzaj farby oraz jak bardzo producent przyłożył się do jej wyprodukowania.


Adekwatność farby
Jeśli ktoś nie lubi zagłębiać się w szczegóły i interesuje go przede wszystkim kolor, powinien sprawdzić tylko przeznaczenie farby. Niektóre farby nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia i łazienka, ponieważ nie przepuszczają wody i nie pozwalają ścianom oddychać. Inne farby nie pozwalają na łatwe zmywanie swoich powierzchni gdyż powoduje to ich blakniecie lub ścieranie. Takie farby nie nadają się do stosowania w hallu czy na klatce schodowej. Producenci zawsze podają na opakowaniu farby podstawowe informacje o jej przeznaczeniu.
Łatwość malowania
Zwłaszcza jeśli malowanie będzie się wykonywało samodzielnie, warto pomyśleć o jakości krycia, wymogu stosowania podkładów oraz wydajności farby. Wśród osób malujących samodzielnie popularne są zwłaszcza farby niechlapiące o postaci zbliżonej do galarety. Takie farby często jednak nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ ich krycie bywa nie najlepsze, a do tego ich wydajność bywa mizerna. Konieczne jest malowanie grubą warstwą farby, co nie zawsze zapewnia dobre krycie, a do tego łączenie kolorów bywa bardzo kłopotliwe. Cecha teoretycznie ułatwiająca pracę będzie w praktyce ją utrudniać.
Farby jednowarstwowe
Nie warto także ufać farbom reklamowanym jako jednowarstwowe. Właściwa technika malowania wymaga położenia dwóch warstw farby nakładanych prostopadle do siebie, co wyrównuje powierzchnię i zapewnia jej odpowiedni połysk. Farby jednowarstwowe są zwykle nierówne i ze względu na światłocień kolor pomalowanej ściany wydaje się zróżnicowany.