sytuacja domu tytan

Dom na małą działkę – projekt gotowy Tytan

Małe działki uznawane są za poważną przeszkodę dla inwestora, ponieważ w powszechnym przekonaniu bardzo mocno ograniczają jego możliwości i sprawiają, że powstały na nich dom będzie niefunkcjonalny i niewygodny. Takie przeświadczenie związane jest w dużej mierze z wymogami prawa budowlanego, które nakłada poważne ograniczenia odnośnie lokalizacji budynku na działce, co jest szczególnie kłopotliwe właśnie w przypadku niewielkich działek. W rzeczywistości jednak możliwe jest zaprojektowanie i stworzenie zaskakująco ciekawych domów na naprawdę małych działkach. Przykładem takiej inwestycji może być bardzo popularny jednorodzinny dom piętrowy Tytan.

Projekt domu gotowego Tytan to nowoczesność zamknięta w kompaktowej formie. Jest to dom przeznaczony do użytku dla 4-5 osób i chociaż jego powierzchnia użytkowa to niecałe 140 metrów kwadratowych, nie będzie to bynajmniej miejsce ciasne dla lokatorów. A w budynku przewidziany jest także garaż.

Na niewielkich parcelach bardzo często trzeba się mierzyć z koniecznością stosowania skosów w swoim budynku, ale projekt Tytan temu zapobiega. Powinny z niego korzystać także osoby, które są zmuszone do budowania na działce, do której dojazd jest zlokalizowany od południa, co zawsze utrudnia odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń tak, by było to wygodne i korzystne energetycznie.

Energiaprojekt gotowy tytan budowa

Jeśli chodzi o energię i związane z nią koszty, Tytan został zaprojektowany tak, by być domem oszczędnym zarówno na etapie inwestycji, jak i jego późniejszego wykorzystania. Jego regularna bryła minimalizuje straty energii, a stosowane technologie sprawiają, że jej marnotrawstwo jest na minimalnym poziomie. Mamy tutaj skuteczne ocieplenie ścian i dachu oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją (odzyskiwanie ciepła z powietrza wydmuchiwanego). Strat energii nie powodują tutaj też bardzo liberalnie wykorzystywane przeszklenia.

Zaznaczyć trzeba, że dom był pomyślany początkowo z ogrzewaniem gazowym, ale konstrukcja kotłowni została przygotowana tak, że nie ma najmniejszych problemów z adaptacją projektu Tytan na kotłownię wykorzystującą paliwo stałe, co jeszcze bardziej powinno zmniejszyć koszty eksploatacji.

Wnętrza parterusytuacja domu tytan

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że Tytan to projekt nowoczesnego budownictwa, chociaż poczynione zostały tutaj pewne kompromisy na rzecz poprawy jakości wykorzystania przestrzeni.

Pokój dzienny jest połączony z jadalnią i z kuchnią, która jednak stoi bokiem do pokoju dziennego i jest od niego oddzielona ścianą. Znalazło się w niej jednak miejsce na dużą spiżarnię. Warto zaznaczyć, że wejście do domu możliwe jest przez sień i główne wejście, jak również przez drzwi prowadzące bezpośrednio do pokoju dziennego. Po prawej stronie od wejścia znajduje się przejście do garażu prowadzące dalej do kotłowni, co jest rozwiązaniem bardzo czystym, zwłaszcza przy wykorzystywaniu paliwa stałego. Przy schodach znajduje się dodatkowo toaleta.

Wnętrza piętra

Piętro podzielone jest na pięć pomieszczeń. Z założenia dwa z nich to sypialnie dzieci, trzeci pokój to albo gabinet, albo trzecia sypialnia dla dziecka, albo na przykład mała domowa siłownia. Obie mniejsze sypialnie posiadają swoje niewielkie balkoniki. Sypialnia rodziców, także  jest zdecydowanie największa i posiada swoją osobną łazienkę oraz bardzo dużą garderobę, która może posłużyć także jako przestrzeń magazynowa dla całego domu ze względu na swoje gargantuiczne rozmiary. Jest to w stanie po części zrekompensować brak wolnej przestrzeni w garażu czy poddasza. Na piętrze znajduje się także druga, wspólna łazienka ulokowana zaraz przy schodach.

Projekt ten nie tylko jest funkcjonalny, ale także nie stwarza problemów przy budowie. Czas realizacji jest optymalnie krótki, a koszt budowy zadowoli nawet tych, którzy mają na budowę przeznaczoną mniejszą kwotę.