Urządzamy dom w nowoczesnym stylu

Do niedawna nowoczesne wnętrze oznaczało wnętrze w stylu skandynawskim. Cały czas jeszcze skandynawska stylistyka jest powszechnie ceniona i nie da się ukryć, że to właśnie ona leży u podwalin nowoczesnego stylu  , ale nie można już stawiać znaku równości pomiędzy motywami skandynawskimi i nowoczesnymi.

Przestrzeń

Najważniejszym wyróżnikiem stylu nowoczesnego w aranżacji wnętrz jest poszukiwanie przestrzeni. Dąży się do tego, by nawet niewielkie domy i mieszkania wyglądały na przestronne i ta właśnie cecha determinuje wszystkie szczegółowe rozwiązania stosowane w naszym otoczeniu. Przestrzeń stoi w bezpośredniej kontrze do rustykalnego stylu, w którym wyposażenie powinno być blisko nas i powinno być blisko nam. Zamiast tego izolujemy się trochę od wystroju pokoi poprzez usuwanie z nich zbędnych elementów.

Minimalizm

Podstawową przesłanką stylu nowoczesnego jest minimalizm, czyli osiąganie interesującej aranżacji poprzez hołdowanie zasadzie, iż mniej może znaczyć więcej. Z pomieszczeń w stylu nowoczesnym znikają niepotrzebne rzeczy, a te, które pozostają, zazwyczaj mają kształty geometryczne i są wpisane w rytm mieszkania. Odchodzi się raczej od charakterystycznego dla stylu skandynawskiego przełamywania sterylnego charakteru wnętrza poprzez futra, cegły czy surowe drewno. Faktury są bardziej kontrolowane i nie dopuszcza się raczej do przesadnych kontrastów.

Minimalizm dyktuje nam określone materiały. Szczególnie cenione jest szkło, które może być albo przezroczyste, dzięki czemu wizualnie znika i pogłębia minimalizm, albo zadymione lub kolorowe, kiedy pełni rolę ozdoby pomieszczenia (produkty szklane do domu możesz zobaczyć tu: http://www,qubaglass.pl Wtedy dopuszczane jest trochę więcej eksperymentów z fakturami i odcieniami.

Sterylność

W bardzo podobny sposób traktowany jest na przykład metal, którego zadaniem jest tworzenie idealnych, połyskujących powierzchni. W takich samych zastosowaniach pojawia się drewno egzotyczne, kamień naturalny oraz wiele tworzyw sztucznych. Ważne jest, by tworzone przez nie powierzchnie były gładkie i sprawiały wrażenie sterylności. Ich dodatkowym atutem jest rozpraszanie światła naturalnego, co jeszcze bardziej podkreśla przestrzenność aranżacji.

Takie nowoczesne i wytrzymałe materiały świetnie sprawdzają się przy tworzeniu bardzo funkcjonalnej przestrzeni. Jej symbolem może być wyspa kuchenna. Do niedawna standardem było otwieranie kuchni na jadalnie i salon. Dzisiaj duża przestrzeń tak połączonych pomieszczeń nadal jest ceniona, ale coraz częściej kuchnia znajduje się mimo wszystko trochę na uboczu i w jej ramach wydzielana jest koniecznie duża wyspa kuchenna. W ten sposób cała przestrzeń kuchni staje się poniekąd przechodnia i możliwe jest korzystanie z niej równocześnie kilku osób w sposób autonomiczny.

Kolorystyka

Jeśli chodzi o kolorystykę nowoczesnych wnętrz, dominuje w nich zdecydowanie biel i czerń, ale oba te kolory traktowane są w sposób bardzo liberalny. Oznacza to, że czerń może przechodzić w brązy, jak również dopuszczalne są bardzo ciemne odcienie czerwieni, niebieskiego czy fioletu. W przypadku bieli warto jest zachowywać jej sterylną postać, ale pokoje dzienne, gdzie spędzamy dużo czasu, lepiej prezentować się będą w beżach lub w odcieniach szarości.

W zasadzie żadnych wyznaczników odnośnie kolorów nie ma w przypadku drewna. Bardzo dobrym pomysłem jest oparcie wystroju pomieszczenia o ciekawą drewnianą podłogę, do której dopasowywane pod kolor będą dodatki wpisane w czarno-biały kontekst przestrzeni. Dobrym dodatkiem dekoracyjnym jest zawsze minimalistyczna, czarno-biała sztuka nowoczesna, na przykład fotografie w antyramach.