projekt domu tytan

Jak najtaniej ogrzać dom?

Koszty posiadania domu to tylko w około 20% cena inwestycji, czyli zbudowania domu. 80% wszystkich kosztów poniesionych w związku z mieszkaniem w nim przez okres teoretycznej użyteczności technicznej domu to koszty jego utrzymania. W tych kosztach większość wydatków w naszych warunkach stanowić będą wydatki na ogrzewanie. Konieczne jest ich minimalizowanie, a konieczność ta staje się coraz bardziej paląca, ponieważ koszty ogrzewania rosną, a tempo ich wzrostu najprawdopodobniej będzie przyspieszać.

Ogrzewanie domu – problem złożony

Celem ostatecznym ogrzewania domu jest uzyskanie w nim komfortu termicznego, czyli odpowiedniego mikroklimatu, który jest przyjemny dla mieszkających w nim ludzi. Jest to problem bardzo złożony, co można zauważyć bardzo łatwo przeglądając projekty chociażby na stronie dmddomy.pl. Wszystkie domy budowane są z materiałów, które zapewniają dobrą izolację termiczną, projekty posiadają dodatkową izolację cieplną, a nawet ich projekt domu tytanbryły pomyślane są tak, by zredukować straty ciepła do minimum. Dodatkowo możliwe jest stosowanie specjalnych systemów poprawiających bilans cieplny budynku, na przykład wentylacji z rekuperacją, co pozwala odzyskać część traconej przy wymianie powietrza energii. Nietrudno też zauważyć, że mały dom, taki jak na przykład Dom Tytan, będzie znacznie łatwiejszy i tym samym tańszy do ogrzania niż dom duży, chociażby Dom z Widokiem.

 

Energia odnawialna

Za najtańsze w eksploatacji uważane są metody ogrzewania za pomocą energii odnawialnej. Kolektory słoneczne, a zawłaszcza pompy ciepła, to nie jest jednak energia darmowa, ponieważ takie instalacje kosztują i wymagają konserwacji, ale ich koszt zazwyczaj zwraca się po kilku latach. Dobrze zaprojektowany dom może stać się domem pasywnym dzięki odnawialnym źródłom energii. Zatem inwestujemy na początku ale potem mamy względnie małe koszty ogrzewania.

 

Paliwa stałe

Za dość tani sposób ogrzewania uchodzą paliwa stałe, czyli przede wszystkim węgiel, ale też różnego rodzaju biomasa oraz drewno. Są to technologie zazwyczaj pomijające kwestie ekologiczne, chociaż niektóre rodzaje biomasy nie są poważnie szkodliwe dla środowiska w czasie spalania. W praktyce największy problem z paliwami stałymi to konieczność manualnej pracy z nimi. Istnieją oczywiście systemy umożliwiające automatyczną podaż paliwa ze specjalnych podajników, które i tak najpierw trzeba ręcznie załadować. Co więcej, takie podajniki radzą sobie tylko z paliwem o określonej formie.

Forma i jakość paliwa są tu bardzo ważne. Im większa wartość kaloryczna opału i bardziej foremna jego postać, na przykład ekogroszek, tym wyższa cena paliwa, chociaż mniej problematyczne jest korzystanie z niego. W obniżeniu ceny pomaga też kupowanie dużej ilości paliwa stałego na raz.

 

Gaz i prąd elektryczny

Gaz ziemny to bardzo wygodne rozwiązanie i wcale nie takie drogie, jak mogłoby się wydawać, chociaż jego ceny, w dużej mierze z powodów politycznych, w najbliższym czasie mogą bardzo szybko rosnąć. Ogrzewanie gazowe jest bezobsługowe. Podobnie wygląda ogrzewanie elektryczne, które jest bezpieczne i ekologiczne, ale niestety bardzo drogie, a jego ceny będą jeszcze rosły.

 

Sprawność kotłów

Ogromne znaczenie dla kosztów ogrzewania ma sprawność wybranego kotła. Sprawność to ilość energii wykorzystywanej do ogrzewania budynku w stosunku do ilości marnowanej. Im większa sprawność, tym mniej paliwa potrzeba do uzyskania tego samego efektu. Znaczenie mają tutaj też systemy ogrzewania. Na przykład ogrzewanie nadmuchowe umożliwia sterowanie ogrzewaniem tak, że ciepło w domu jest tylko wtedy, kiedy jest to realnie potrzebne i ogrzewanie uruchamia się na moment przed pojawieniem się domu domowników.

 

Niezależnie od rodzaju wybranej przez nas formy ogrzewania, wielkość domu, jego położenie i budowa oraz materiały z jakich powstał są czynnikiem bardzo ważnym w kwestii optymalizacji kosztu ogrzewania.

Zawsze należy o tym pamiętać.  Dodatkowo jeśli już decydujemy się np. na pompę ciepła, musimy brać pod uwagę koszt wykonania instalacji i jej konserwacji, gdyż koszt ten na pewno nie zwróci się w ciągu sezonu.

Z kolei wybierając np. ogrzewanie drewnem musimy mieć na uwadze, że zmieniające się wciąż nieco bardziej restrykcyjne przepisy, które chronią nasze środowisko naturalne, mogą uniemożliwić nam korzystanie z wybranej przez nas formy ogrzewania np. w ciągu kilku najbliższych lat. Wówczas dojdzie nam koszt zmiany instalacji, co może kosztować więcej niż ta sama instalacja montowana w trakcie budowy budynku.