Budowa domu metodą gospodarczą czy za pomocą jednej firmy budowlanej?

Budowa wymarzonego domu to nie lada wyzwanie. Zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym wymaga od nas podjęcia wielu decyzji, mogących rzutować na ogólne koszty, czas wykonania, jak i końcowy efekt prac budowlanych. Jednym z kluczowych zadań jest wybór metody, jaką zamierzamy zbudować dom – gospodarczą czy zleceniową? Poniżej przedstawiamy ich porównanie! 

 

Koszty budowy

Gospodarcza metoda budowy domu zakłada, że inwestor bierze na siebie wykonanie określonego zakresu prac – samodzielnie, z pomocą rodziny lub znajomych. W szczególności ma on prawo do realizowania prac fundamentowych, postawienia ścian parteru, wykonania stropów czy robót elewacyjnych. Pozostałe czynności, związane między innymi z elektryką czy tynkowaniem, powierza pracownikom różnych firm.  Czynny udział w części budowy oraz samodzielny wybór ekip to potencjalna możliwość kontrolowania i obniżenia kosztów całego przedsięwzięcia. 

Warto jednak pamiętać, że zlecając kompleksową budowę jednej firmie, możemy zaoszczędzić czas spędzony na zakupach i szukaniu kolejnych fachowców. Możliwe, że zyska na tym także budżet budowy – firmom budowlanym, składającym zamówienia na duże ilości różnych materiałów, często przysługują atrakcyjne zniżki w marketach. Przy samodzielnej budowie domu, do kosztów materiałów należy doliczyć także często wysoki koszt ich transportu na plac budowy.

 

Czas realizacji

Aktywne uczestnictwo w procesie budowy oraz kontrolowanie zmieniających się ekip domu domu wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu.  W przypadku aktywnych zawodowo osób pogodzenie pracy z obecnością na budowie może być wyczerpujące i przekładać się na późniejsze zakończenie prac budowlanych. Dodatkowo, przy kilku ekipach, które zwykle mają napięty terminarz, ciężko zgrać ze sobą wszystkie prace. Zatrudniając firmę budowlaną, możemy liczyć na jej doświadczenie w umiejętnym planowaniu budowy i realizacji zadań bez kosztownych i czasochłonnych przestojów. Dzięki pomocy fachowców unikniemy też potencjalnych błędów z zakresu sztuki budowlanej, o które łatwo, jeśli brakuje nam specjalistycznej wiedzy, którą dysponują zatrudnieni w firmie pracownicy.

Więcej o budowie domu dowiesz się z http://www.auris.pl/.